Малийският блус-рок титан Вийо Фарка Туре (Vieux Farka Touré) ще свири за първи път в България тази неделя по покана на радиофестивала „Аларма Пънк Джаз“ и платформата „АфроВизия“, малко повече от половин век след концерта на легендарния си баща на Младежкия фестивал в София през 1968 г.
Често наричан „Хендрикс на Сахара“, Вийо Фарка Туре е роден в Ниафунке, Мали, през 1981 г., син на легендарния малийски китарист Али Фарка Туре, който почина през 2006 г. Въпреки желанието на баща му да се занимава с военна кариера, Вийо е решен да тръгне по стъпките му като музикант. С подкрепата на семейния приятел, маестрото на кората (западноафриканска арфа) Тумани Диабате, Вийо убеждава баща си да благослови музикалния му път малко преди смъртта на Али. В интервю със Songlines, Вийо сподели:
Трудно е да бъдеш дете на човек, който е стигнал до върха на планината. Името те преследва и това означава, че трябва да положиш два пъти повече усилия, за да се утвърдиш. В началото на кариерата ми хората ме питаха защо просто не следвам баща си. Това щеше да е лесно, но ако бях тръгнал по неговите стъпки, хората щяха да ме критикуват, че го копирам. Затова знаех, че трябва да създам своя собствена идентичност. Само така хората щяха да ме слушат, а не просто да казват ‘той никога няма да бъде толкова добър, колкото баща си’.
снимка: Кис Диоуара
Първоначално се обучава да свири на барабани и калабаш (вид перкусионен инструмент) в Националния институт по изкуствата на Мали, но през 2001 г. Вийо тайно започва да свири на китара. Записва дебютния си албум с баща си, като улавя някои от последните изпълнения на Али. Издаден през 2007 г., албумът отдава почит на наследството на Али и включва сътрудничества с Тумани Диабате.
Вторият албум на Вийо, „Fondo“, издаден през 2009 г., показва неговия развиващ се стил, в който се смесват рок, латино и африкански влияния, като същевременно остава вкоренен в музикалната традиция на баща си. Албумът получава широко одобрение, което свидетелства за утвърждаването на Вийо като самостоятелна музикална сила.
През 2010 г. Вийо участва в концерта за откриването на Световната купа по футбол в Южна Африка и издава първия си албум на живо, в който демонстрира своето наелектризиращо сценично присъствие и китарно майсторство. Третият му студиен албум е озаглавен „The Secret“, защото разкрива скритата същност на блуса чрез поколенческа връзка между баща и син, като заглавната песен бележи последното сътрудничество между Вийо и покойния му баща. Албумът е продуциран от Ерик Красно и включва колаборации с известни артисти като родения в Южна Африка вокалист Дейв Матюс, Дерек Тръкс на електрическа слайд китара и джаз китариста Джон Скофийлд, което още повече затвърждава статута на Вийо като световен музикален талант.
снимка: Кис Диоуара
След издаването на следващия му албум „Mon Pays“, почитащ културата и устойчивостта на страната му, неподвластният на жанровете дух на Вийо продължава с проекти като „Touristes“ и „Samba“, демонстриращи неговата гъвкавост и креативност. По време на пандемията Covid-19 той записва „Les Racines“ (2022), завръщане към корените на пустинния блус, и си сътрудничи с групата Khruangbin в „Ali“, почитайки наследството на баща си.
Вийо започва да планира „Les Racines“ още през 2019 г., докато обикаля света на турне. Тогава се случва Covid-19. „Тъй като бях блокиран вкъщи, превърнах изолацията в свое предимство и използвах времето, за да завърша албума“, обяснява той. Записан в Бамако в домашното студио на Вийо – наречено Studio Ali Farka Touré в чест на баща му – албумът включва участието на Маду Сидики Диабате на кора (по-малкия брат на Тумани Диабате) и китариста Амаду Багайоко от малийския дует Amadou & Mariam.
Ние сме нищо, ако изоставим уважението към миналото, а това, което правя, идва оттам и от начина, по който съм израснал. Но също така можем да съчетаем модерността със силата на нашите традиции. В Мали много хора са неграмотни и музиката е основният начин за предаване на информация и знания. Баща ми се е борил за мир и като артисти сме длъжни да разказваме за проблемите, пред които е изправена страната ни, да сплотяваме хората и да ги насочваме към здравия разум.
снимка: Джем Хол
„Завръщането към корените на тази музика е ново предизвикателство за мен и никога не съм прекарвал толкова дълго време и не съм работил толкова усилено върху албум“, казва той. „Отне ми много време да обмисля как да го направя и да го сглобя. За да отдам дължимото на паметта на баща ми, знаех, че музиката трябва да е дълбока, трайна и силна.“
Отвъд музиката Вийо е ангажиран хуманитарен активист, като през 2012 г. основава благотворителната организация Amahrec Sahel за подпомагане на образованието и културата в Мали. Ръководи и фондация „Али Фарка Туре“, посветена на опазването на наследството на баща му и насърчаването на културното развитие на Мали. Чрез музиката и филантропията си Вийо Фарка Туре продължава да вдъхновява и насърчава общностите, затвърждавайки мястото си на глобален посланик на малийската култура и пример за творческо новаторство.
За повече информация за концерта в София: Събитие и билети (плакат: Иглика Коджакова).
Текст: София Хусейн за Диня
Снимка корица: Кис Диоуара
Цитатите в тази статия са взети от интервю на Вийо Фарка Туре за списание Songlines.