Лейбълът Strut Records отдавна е известен със своите задълбочени и интересни компилации, но последното им издание, Kampire Presents: A Dancefloor in Ndola, е нова, още по-смела стъпка в тази посока. Селектиран от известната източноафриканска диджейка Kampire, тази компилация не е просто колекция от песни – тя е дълбоко гмуркане в звуковия пейзаж на нейните формиращи години, съчетавайки носталгия и музикално преоткриване по начин, който със сигурност ще накара слушателите да се разтанцуват и замислят в еднаква степен.
Kampire, която нашумя с незабравимите си сетове на фестивала Nyege Nyege в Уганда, а сега концертира в цял свят, пренася енергията и същността на Източна и Южна Африка в тази компилация. Селекцията обхваща широк спектър от жанрове – от неповторимите ритми на конгоанската rumba и soukous до живите звуци на замбийската kalindula и южноафриканския bubblegum от 80-те години на миналия век. Тези тракове предлагат усещане за място и история, канейки слушателите да се потопят в оживените дансинг зали на една отминала епоха, която и днес остава напълно актуална.
снимка от Kharumwa: Dj Kampire
Това, което се откроява в A Dancefloor in Ndola, е колко личен е този проект. Родена в Кения с родители от Уганда и прекарала ранните си години в Ндола, Замбия, Kampire не просто подбира страхотни тракове – тя създава своеобразен звуков мемоар. Както самата тя отбелязва, много от тези песни са били саундтракът на нейното детство – връзка, която тя осъзнава напълно едва по-късно. Сега, с тази компилация, тя дава на тези песни нов тласък, позволявайки им да резонират с нови слушатели, като същевременно почита техните корени.
Kampire проявява уважение към историята на африканската музика, особено в честването на жените, които са помогнали за оформянето на нейното звучене. Имена като конгоанските легенди Pembey Sheiro, Feza Shamamba и Princesse Mansia M’bila, както и южноафрикански изпълнители като V-Mash и Di Groovy Girls, заемат важно място.В звуково отношение селекцията е динамична и жизнена. Всеки трак е своебразен портал към различно време и място, а компилацията поддържа ритъм, който е едновременно непреходен и актуален. Това, което някога може да е било отхвърлено и етикетирано като „неизтънчени, провинциални” стилове, се разкрива в пълната си сила и красота, показвайки дълбочината и разнообразието на африканската музика.
Решението на Strut Records да издаде компилацията, както на двоен винил, така и на CD, е доказателство за широката атрактивност на албума. Реставрацията на винила и мастерингът от The Carvery са гаранция, че траковете звучат максимално чисто и живо, докато обложката от артиста Canon Rumanzi добавя визуален щрих към историята, която Kampire разказва.
В същността си A Dancefloor in Ndola е празник – не само на музиката, но и на паметта, свързаността и споделения опит. За тези, които са запознати с представените жанрове, селекцията ще предизвика спомени за семейни събирания и оживени вечери. За други тя ще открие свят на звуци, с които може би никога не са се сблъсквали. Така или иначе, това е компилация, която предизвиква желание да се усили докрай, да се танцува и да се цени.
В един музикален пейзаж, често доминиран от западните наративи, селекцията на Kampire се откроява и ни напомня за дълбокото влияние на Африка върху световната музикална сцена. A Dancefloor in Ndola е покана да навлезем в този свят, в който минало и настояще винаги са в диалог. И ако слушаме внимателно, може би ще се окажем и на дансинга.
Издаден от Strut Records, „A Dancefloor in Ndola“ е наличен на двоен винил, CD и в дигиталните платформи. Можете да закупите своето копие директно от уебсайта на Strut или от любимия си музикален магазин.
текст: София Хусейн за Dinya
снимки: Strut Records